KALİTE YÖNETİM BİRİMİ VE ÇALIŞMALARI


1.KURUMSAL HİZMETLER

- Kurumsal Yapı
- Kalite Yönetimi
- Doküman Yönetimi
- Risk Yönetimi
- İstenmeyen Olay Bildirimi
- Acil Durum ve Afet Yönetimi
- Eğitim Yönetimi
- Sosyal Sorumluluk

Kurumsal Hizmetler, Yönetim Kurulu Başkanı ve Kalite Yönetim Direktörü sorumluluğunda olup; takibi Kalite Yönetim Direktörü tarafından yapılmaktadır. Kurumsal Hizmetler boyutunun her bir bölümü, sorumluları tarafından SKS-Diyaliz kitapçığına uygun olarak takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

2.HASTA VE ÇALIŞAN ODAKLI HİZMETLER

- Hasta Deneyimi
- Sağlıklı Çalışma Yaşamı

Hasta Ve Çalışan Odaklı Hizmetler Klinik Kalite Temsilcisi, Mesul Müdür sorumluluğunda olup; takibi kalite yönetim direktörü tarafından yapılmaktadır. Hasta Ve Çalışan Odaklı Hizmetler boyutunun her bir bölümü sorumluları tarafından SKS-Diyaliz kitapçığına uygun olarak takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

3.SAĞLIK HİZMETLERİ

- Hasta Bakımı
- İlaç Yönetimi
- Enfeksiyonların Önlenmesi
- Laboratuvar Hizmetleri

Sağlık Hizmetleri Klinik Kalite Temsilcisi, Mesul Müdür ve Kalite Yönetim Direktörü sorumluluğunda olup; takibi Kalite Yönetim Direktörü tarafından yapılmaktadır. Sağlık Hizmetleri boyutunun her bir bölümü sorumluları tarafından SKS-Diyaliz kitapçığına uygun olarak takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

4.DESTEK HİZMETLERİ

- Tesis Yönetimi
- Otelcilik Hizmetleri
- Malzeme ve Cihaz Yönetimi
- Tıbbi Kayıt ve Arşiv Hizmetleri
- Atık Yönetimi
- Dış Kaynak Kullanımı

Destek Hizmetler Yönetim Kurulu Başkanı ve Kalite Yönetim Direktörü sorumluluğunda olup; takibi Kalite Yönetim Direktörü tarafından yapılmaktadır. Destek Hizmetleri boyutunun her bir bölümü sorumluları tarafından SKS-Diyaliz kitapçığına uygun olarak takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

5.GÖSTERGE YÖNETİMİ

- Göstergelerin İzlenmesi
- Kalite Göstergeleri

Gösterge Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı ve Kalite Yönetim Direktörü sorumluluğunda olup; takibi Kalite Yönetim Direktörü tarafından yapılmaktadır. Gösterge Yönetimi boyutunun her bir bölümü sorumluları tarafından SKS-Diyaliz kitapçığına uygun olarak takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

6.RİSK YÖNETİMİ

Risk Yönetimi Yönetim Kurulu Başkanı, Mesul Müdür, Klinik Kalite Temsilcisi, Klinik Teknisyeni ve Kalite Yönetim Direktörü sorumluluğunda olup; takibi Kalite Yönetim Direktörü tarafından yapılmaktadır.Risk Yönetiminin her bir bölümü sorumluları tarafından SKS-Diyaliz kitapçığına uygun olarak takip edilmekte ve gerekli çalışmalar yapılmaktadır.

İletişime Geçin

 

KVKK Aydınlatma Metni'ni okudum ve kabul ediyorum.

Adres

İlhanlı Mah. Çevre Yolu Cd. No: 118/3
NİĞDE / MERKEZ

Telefon

+90 388 233 76 72 / 73

+90 388 221 15 83 / 84

Faks

+90 388 213 76 17

Tesis Kodu

12515000